Vše, co potřebujete vědět o štěněčích zubech

Většina milovníků psů se shoduje, štěněčí dech je absolutně nejlepší. Jak však každý majitel psa ví, v průběhu života tohoto sladkého štěněte se to může dramaticky změnit. V tomto článku probereme, co lze očekávat od chrupu štěňat (uspořádání nebo stav zubů u konkrétního druhu nebo jedince) a jak udržet zuby dospělých štěňat co nejzdravější.

Kolik zubů mají štěňata?


Štěňata se rodí bez zubů (což činí kojení pro mámu mnohem pohodlnější!). Mléčné neboli „dětské“ zuby se začínají objevovat kolem 2 až 3 týdnů věku. Obecně platí, že ve věku 8 až 10 týdnů bude mít štěně úplnou sadu 28 mléčných zubů.

Kdy štěňata ztrácejí dětské zuby?


Můžete si všimnout, že ty zuby jsou super ostré! Mléčné zuby mají velmi tenkou sklovinu a dlouhé kořeny. Ostrost pomáhá štěňatům žvýkat jídlo, zatímco jejich čelisti získávají sílu. Naštěstí tyto zuby ostré jako břitva všechny obvykle vypadnou a jsou nahrazeny mnohem méně ostrými zuby dospělých. K tomu obvykle dochází mezi 4. a 6. měsícem věku. Dospělí psi mají 42 zubů, takže našich 28 zubů se zdá být málo!

Sledování procesu štěněte


Pravidelné veterinární návštěvy štěňat jsou rozhodujícím okamžikem pro vyšetření chrupu a zajištění správného formování tlamy a chrupu. Váš veterinář bude hledat běžné stomatologické problémy štěňat, jakmile se objeví nové dospělé zuby. Podchytit tyto problémy brzy v průběhu růstu vašeho štěněte je klíčové, abyste je mohli napravit. Interceptivní ortodoncie je termín používaný v souvislosti s tím, co se provádí na mléčných zubech. Obvykle je nutný zásah, aby se dospělým zubům umožnil správný růst a aby se čelist a skus vyrovnaly pohodlným způsobem.

Běžné problémy se zuby štěňat


Zlomeniny dětských zubů


Jedním z nejčastějších problémů štěněcích zubů jsou zlomeniny. Tyto mléčné zuby mají velmi tenké stěny a mohou se zlomit, čímž se odhalí dřeň, která je živoucí vnitřní částí zubu. V dřeni jsou uloženy nervy a krevní zásobení. Zlomení mléčného zubu je zpočátku bolestivé, ale zub rychle odumře. Když je dřeň ‚mrtvá‘ (poznáte to, protože normálně bílý zub zešedne), už to nebolí, ale může způsobit problémy s nově se vyvíjejícím dospělým zubem.

Může být v pořádku počkat s extrakcí zlomeného mléčného zubu, dokud nebude vaše štěně kastrováno, ale v některých případech je extrakce nutná okamžitě.

Zachované mléčné štěněcí zuby


Dalším častým problémem dětské stomatologie jsou zadržené mléčné zuby štěňat. To je běžné zejména u psů menších plemen, jako jsou čivavy a jorkšírský teriér. Tento přetrvávající mléčný zub může zachytit nečistoty a bakterie proti dospělému zubu a způsobit problémy. Kromě toho, když dva zuby vybuchnou z prostoru, který je určen pro jeden zub, může to způsobit vychýlení dospělého zubu. To může způsobit problémy se skusem.

 

Nesprávné zarovnání čelistí


Špatné postavení je dalším běžným problémem dětské stomatologie. Špatné postavení je komplikováno skutečností, že mnoho plemen bylo geneticky ovlivněno tak, že mají disproporční čelistní (nahoře) a mandibulární (dolní) komponenty čelisti. Jeden pohled na buldočí úsměv to dokonale ilustruje!

I když máme tendenci vnímat tento podkus jako „roztomilý“, může mít pro psa negativní zdravotní důsledky. Alternativně může předkus vést k ještě větším problémům. Předkus způsobí, že spodní špičák („tesáky“) a řezáky (malé přední zuby) narazí na střechu úst, což způsobí bolest, zánět a poškození patra. V závažných případech může být vhodné provést redukci korunky na spodních zubech, aby se zabránilo poranění citlivé měkké tkáně ústní dutiny.

Základní úzké špičáky


Základní úzká čelist je další problém juvenilní stomatologie, který může vyžadovat interceptivní ortodoncii. Když jsou spodní špičáky úzké a horní čelist širší, spodní zuby často narážejí na střechu úst a způsobují trauma. Vzhledem k tomu, že dospělé zuby obvykle prořezávají dovnitř mléčných zubů, může nekorekce takto včas vést k trvalému malokluzi zubu, který může vést ke zranění a bolesti.

Vytržení těchto úzkých mléčných zubů v raném stádiu vývoje, někdy již v 8 týdnech věku, umožňuje štěněti pohodlně zavřít tlamu. Odstraňuje také kořeny mléčných zubů, takže trvalé dospělé zuby mohou prořezávat otvorem, kde byly tyto kořeny, čímž se zvyšuje šance na normálnější prořezání dolních dospělých špičáků.

Udržování zdravých zubů štěňat


A konečně, možná nejdůležitějším tématem z hlediska juvenilní stomatologie je nastavení správné rutiny ústní hygieny. I když tyto štěněčí zuby ostré jako břitva všechny vypadnou a budou nahrazeny dospělými zuby, zvykání vašeho mazlíčka na čištění vám pomůže zajistit, že budete moci i nadále pečovat o dospělé zuby. Pravidelné čištění zubů je zlatým standardem pro odstraňování plaku, který je předchůdcem zubního kamene.

Existuje mnoho dentálních produktů včetně zubních sprejů, výplachů, žvýkaček, pamlsků, prášků, přísad do vody a ubrousků, abychom jmenovali alespoň některé! To vše může být důležitou součástí správné dentální hygieny vašeho štěněte. Až budete mít své první veterinární návštěvy, ujistěte se, že svého veterináře využijete jako zdroj informací o preventivní péči o chrup, abyste mohli své štěně připravit na zdravou tlamu. 

Zpět do obchodu