Péče o psí zuby v různém věku

Zubní rutina je kritickou součástí celkové zdravotní příručky vašeho domácího mazlíčka. Váš pes však bude potřebovat různé typy zubní péče v různých fázích života.

Například sklovina na zubech štěněte není tak silná jako dospělé zuby. To způsobuje, že jejich zuby jsou citlivé, zranitelné a vyžadují zvláštní péči, ale nejsou dostatečně silné pro některé ošetření zubů dospělých psů. Dobrou zprávou je, že štěňata jsou ve fázi učení, kde může být snazší začlenit rutinu orálního zdraví.

Mezitím jsou zuby dospělého psa mnohem méně křehké a vydrží přísnější zubní rutinu. Péče o zuby dospělých psů je obzvláště důležitá, protože je potřebují po zbytek svého života; Stejně jako lidské dospělé zuby, nerostou zpět.

Starší psi mají vyšší riziko zubních onemocnění, protože jejich zuby jsou křehčí a časem se opotřebovávají.

Zuby štěněte

Péče o štěňátka může být složitá. Ústa a zuby štěňat neustále rostou a procházejí změnami, takže je obzvláště důležité sledovat jejich zubní zdraví.

Ve věku tří až čtyř týdnů by štěně mělo začít pěstovat první sadu zubů. Stejně jako lidem, i psům narostou štěněcí zuby předtím, než jim projdou dospělé zuby.

Jakmile se štěněcí zuby dostanou dovnitř, trvá asi tři až čtyři měsíce, než začnou vypadávat a zuby dospělého psa začnou zaujímat jejich místo. Navzdory krátké existenci štěněcích zubů vašeho psa je stále důležité se o ně starat.

Koneckonců, v tomto mladém věku štěňata vkládají věci do úst, aby se dozvěděli o prostředí kolem nich. To znamená, že se hodně používají a podléhají velkému opotřebení, vzhledem k tomu, že nejsou tak silné jako dospělé zuby.

Níže uvedené tipy mohou pomoci udržet zuby vašeho štěněte zdravé během prvního roku.

 • Pravidelně kontrolujte zuby: Vzhledem k tomu, že se zuby vašeho štěněte neustále mění, je důležité je často kontrolovat. To vám umožní identifikovat jakékoli časné známky zubního stavu, který se vyvíjí v ústech vašeho psa, jako je abnormální kousnutí (malokluze) nebo přetrvávající dětský zub, který nevypadl s ostatními.
 • Poskytněte štěněti hračky: Žvýkací hračky jsou důležité, když štěně prochází procesem prořezávání zoubků. Pomohou nejen udržet zuby čisté, ale také zmírní bolest z prořezávání zoubků. Při výběru žvýkací hračky pro štěně se ujistěte, že jste našli takovou, která je vhodná pro věk tím, že vyhledáte hračky pro štěňata vs. hračky pro dospělé psy. Hledejte hračku, která je měkká, ale odolná a dostatečně velká, aby ji vaše štěně nemohlo spolknout, ale ne příliš velká, aby se mu nevešla do tlamy.
 • Udržujte svého veterináře ve smyčce: Asi po třech až čtyřech měsících by štěně měly začít vypadávat zuby. Dávejte pozor na všechny tvrdohlavé dětské zuby, které mohou pomalu vypadávat, a pokud máte obavy, kontaktujte svého veterináře. Mezitím mluvte o vývoji zubů štěněte při každé prohlídce.
 • Vyčistěte si zuby: Čištění zubů štěněte od mladého věku je důležitou součástí zubního zdraví psa. Nejen, že pomáhá udržovat jejich zuby zdravé, ale také je zvyká na myšlenku čištění zubů od mladého věku. Začněte tím, že pomalu přejedete prsty přes tlamu štěněte. Jakmile si na to štěně zvykne, začněte používat zubní pastu na prst a nakonec zubní kartáček. Můžete také omotat gázu kolem prstu a spustit ji podél zubů a dásní, abyste je aklimatizovali. Nezapomeňte svého psa pochválit a odměnit po každém úklidu.
 • Diskutujte o zubním zdraví každoročně se svým veterinářem: Zvykněte si dělat diskuse o zubním zdraví součástí každoroční zkoušky vašeho psa. Požádáte-li veterináře o jejich názory a zpětnou vazbu, pomůže vám to udržet zdraví vašeho štěněte ve skvělé kondici až do dospělosti.

Zuby dospělého psa

Dospělý život vašeho psa začíná přibližně ve 12 měsících, v závislosti na jeho plemeni. V tuto chvíli budou mít plnou sadu trvalých zubů, které potřebují náležitou péči. Zde je několik způsobů, jak to udělat efektivně:

 • Čištění zubů vašeho psa: Jakmile se váš pes dostane do fáze dospělosti, je ještě důležitější si zuby čistit. Měli byste se snažit čistit zuby svého psa každý den, ale i když to děláte dvakrát týdně, může to mít vliv na jeho zubní zdraví. Při čištění zubů psa se snažte udržovat kartáček v úhlu 45 stupňů.
 • Přísady do vody: Přísady do vody jsou relativně nové a jsou navrženy tak, aby podporovaly čisté zuby a svěží dech pro psy. Zatímco přísady do vody mohou podporovat zdravé zuby a dásně, neměly by být náhradou za kartáčování a každodenní žvýkací tyčinky. Zeptejte se svého veterináře na více informací.
 • Představte zubní žvýkací pamlsky pro psy: Žvýkací pamlsky pro psy jsou vynikajícím způsobem, jak zvýšit své vlastní zdraví zubů. Zubní žvýkací pamlsky s porézní strukturou mohou výrazně snížit tvorbu zubního kamene v tlamě vašeho psa. Zubní žvýkačky často přicházejí s přírodními složkami nebo fluoridem, který podporuje zdravé psí zuby a dásně. Vždy dohlížejte na svého psa, když jí zubní žvýkačku.
 • Naplánujte si schůzku čištění zubů: Někteří psi nemusí nikdy potřebovat profesionální čištění zubů, zatímco jiní mohou vyžadovat jedno čištění každých několik let. Tyto čištění, prováděné v anestezii, pomáhají vašemu veterinárnímu lékaři získat lepší přehled o zdraví ústní dutiny vašeho psa a zároveň odstraňují nánosy plaku a zubního kamene. Tyto čištění také umožňují vašemu veterinárnímu lékaři posoudit, zda mohou být nutné nějaké menší operace, jako jsou extrakce zubů.

Starší psí zuby

Je důležité, aby zuby a dásně vašeho staršího psa byly zdravé a silné. Starší psi jsou vystaveni vyššímu riziku onemocnění dásní než mladší psi. Mezi běžné zubní problémy u starších psů patří:

 • Dutiny: Dutiny nebo "kaz" jsou kazy na zubu, které se mohou objevit se zvýšenou frekvencí u starších psů. Ujistěte se, že pravidelně kontrolujete ústa svého psa, zda na sklovině nebo oblasti zubu nejsou matné skvrny nebo oblasti zubu, které se zdají tmavé nebo zkažené, protože mohou vést k bolesti a ztrátě zubů.
 • Extrakce zubů psa: Jak psi stárnou, možná budou muset odstranit některé zuby. Potřeba extrakce zubů často pramení ze zlomených nebo popraskaných zubů, infekcí zubních kořenů nebo abscesů. Tento proces zahrnuje celkové anestetikum. Pokud máte pocit, že extrakce zubů může být nezbytná, promluvte si se svým veterinářem.

Je to nezbytná součást péče, abyste se ujistili, že provádíte obvyklou zubní rutinu svého psa od štěněte až do jeho starších let. To znamená pravidelné čištění zubů a v případě potřeby používání zubních výplachů. Denní zubní žvýkačka může mít také pozitivní účinky.

Zpět do obchodu