Mám si pořídit kočku nebo psa?

Jsme národ milovníků mazlíčků a je to tak správně! Kočky a psi nabízejí bezpodmínečnou lásku, náklonnost a přátelství, stejně jako řadu terapeutických výhod, jako je zlepšení celkového zdraví a pohody – koneckonců, kdo by neměl rád mazlení od chlupatého přítele na konci dlouhého dne?

Volba mezi pořízením kočky nebo psa může být těžké rozhodnutí, ale obecně řečeno, psi vyžadují více pozornosti, zatímco kočky jsou nezávislejší. Pokud se ale se svým chlupatým kamarádem rádi mazlíte – a nejen když se to hodí vaší kočce, pak je pro vás možná pes tou správnou volbou.

Majitelé zvířat mají nižší hladinu cholesterolu, nižší krevní tlak a méně často trpí stresem, depresemi a úzkostmi. Studie amerického ministerstva zdravotnictví dokonce ukázala, že vlastnictví domácího mazlíčka výrazně zlepšuje šance na přežití infarktu, zatímco studie ve Spojeném království zjistila, že lidé, kteří vlastní zvíře, se vypořádávají se stresem a ztrátou lépe než ti, kteří je nemají. Vlastnit domácího mazlíčka je tedy dobré nejen pro mazlení!

Kočky a psi mají různé potřeby a vlastnosti, takže toto rozhodnutí je ovlivněno jak typem vašeho životního stylu, tak vaším osobním favoritem. Jde méně o „pes vs kočka“ a více o to, které zvíře by nejlépe vyhovovalo vašemu životnímu stylu, s přihlédnutím k vaší aktivitě, prostoru, který máte doma, zda máte nebo nemáte děti a kolik času můžete zvířeti věnovat.

Toto rozhodnutí může být samozřejmě ještě těžší kvůli velké rozmanitosti dostupných plemen. Vlastnit například čivavu je velmi odlišné od vlastnictví německé dogy! Nejste si jisti, jaké plemeno by vám vyhovovalo? Prohlédněte si naši Knihovnu plemen psů nebo Knihovnu plemen koček, kde najdete více informací o různých plemenech koček a psů, nebo možná zvažte přijetí křížence nebo smíšeného plemene psa nebo moggy (křížence) kočky z útulku.

Kočky a psi mají různé potřeby a vlastnosti, takže toto rozhodnutí je ovlivněno jak typem vašeho životního stylu, tak vaším osobním favoritem.

Znamení toho, že psi jsou pro vás

Pokud jste energický "outdoorsový" typ, který miluje udržování v aktivitě, pes může být pro vás tou správnou volbou. Psi potřebují hodně stimulace, čerstvý vzduch a pravidelné procházky, takže se nejlépe hodí pro lidi, kteří mají zahradu, žijí ve venkovských oblastech nebo mají snadný přístup do parků a prostranství.

Dobře vycvičené psy si můžete vzít na výlety a užít si dny venku a cestování. Na rozdíl od koček to nejsou přirozeně samotářská zvířata, takže by neměly zůstat celý den o samotě – pokud pracujete dlouhé hodiny nebo máte velmi náročnou práci, přemýšlejte o tom, zda jim můžete věnovat plnou pozornost, kterou si zaslouží. Budete si také muset vyhradit čas na jejich trénink a péči.

K dispozici je spousta různých typů psích plemen, které se liší velikostí, tvarem, temperamentem a srstí, takže pokud uvažujete o pořízení psa, měli byste vzít v úvahu i tyto individuální rozdíly. Nakonec, pokud máte prostor a čas, budete odměněni mazlíčkem, který je empatickým, hravým, ochranným a věrným společníkem na celý život.

Znamení toho, že kočky jsou pro vás

Pokud máte omezený vnitřní prostor, rušný životní styl nebo prostě chcete nezávislejšího mazlíčka, možná vám bude lépe vyhovovat kočka než pes. Kočky jsou relativně tiché a jsou rády, že je nechají samy spát a zabavit se po většinu dne - zvláště pokud mají povoleno venku. Nepotřebují venčení, takže se kočky často hodí k méně aktivním lidem. Baví je však sociální interakce a rádi si s nimi hrají. Důležitá je také pravidelná péče, zvláště pokud máte dlouhosrstou kočku.

Kočky ve skutečnosti nepotřebují tolik vnitřního prostoru jako psi, zvláště pokud mají bezpečný přístup na zahradu. I bez přístupu zvenčí mohou být kočky spokojené, pokud jsou krmeny vhodnou stravou a mají přístup k záchodku, hračkám a škrabadlům, aby zaměstnaly svou mysl a tělo. Je také nezbytné, abyste s nimi často komunikovali, takže pokud odjíždíte pryč, budete muset najít někoho, kdo se o ně postará, což může znamenat požádat souseda, aby je pravidelně kontroloval, nebo je umístit do chovatelské stanice, kde se o ně postaráte, když jste pryč.

Ačkoli nemají tendenci projevovat bezmeznou energii jako psi, kočky se často ukáží jako soběstačné a jsou z nich milující, přítulní, relaxační a zábavní mazlíčci.

Stále se nemůžete rozhodnout?

Spousta lidí miluje kočky a psy stejnou měrou a za správných podmínek spolu mohou docela šťastně vycházet v jedné domácnosti, pokud jim dáte čas, aby se poznali.

Zpět do obchodu