Kastrace psů: Kdy byste to měli udělat?

Pokud se rozhodnete svého psa vykastrovat, obvykle se to provádí ve věku od šesti do devíti měsíců. Zatímco některé lékařské postupy, jako je očkování štěněte, by měly být považovány za povinné, kastrace nemusí být vždy preferovanou volbou některých majitelů psů.

Pokud si nejste jisti, jaký je pro vás ten správný krok, obraťte se na svého veterináře, který vám může pomoci učinit informované rozhodnutí.

Pokud se rozhodnete kastrovat své štěně nebo psa, existuje několik věcí, které byste si měli uvědomit, aby proces proběhl hladce.

Kdy kastrovat štěně


Vědět, kdy kastrovat svého psa, je důležitým faktorem. V závislosti na velikosti a plemeni začínají štěňata samců i fen pohlavně dospívat od 6 do 18 měsíců. Pokud je tedy kastrujete nebo kastrujete, abyste zabránili budoucím vrhům, může to být cesta, kterou byste měli udělat, když je vaše štěně na mladší straně. Poraďte se se svým veterinářem, abyste určili nejvhodnější dobu pro kastraci vašeho štěněte.

V některých případech může váš veterinář doporučit počkat. Oddálení procesu kastrace se nejčastěji provádí u větších plemen, kterým obvykle trvá déle, než dospějí. I když se stále diskutuje o tom, kdy vykastrovat štěně, váš veterinář vám může pomoci poradit, co je pro vašeho konkrétního psa nejlepší.

Co očekávat, když bude moje štěně kastrováno


Když nastavíte datum kastrace štěněte, může váš veterinář chtít provést předanestetickou prohlídku den nebo dva předem, která obvykle zahrnuje důkladnou fyzickou prohlídku a krevní testy.

Váš veterinář vám pravděpodobně poradí, abyste své štěně noc předtím nekrmili, aby se snížily potenciální komplikace s anestezií.

Procedura obvykle nevyžaduje přenocování, takže vás pravděpodobně nechají ráno štěně odevzdat a vyzvednou si je později odpoledne.

Doba zotavení kastrace psů


Doba zotavení psa po kastraci je přibližně 7 až 10 dní. Muži mají tendenci se hojit rychleji, protože postup je méně invazivní než u žen.

Během této doby bude váš pes muset nosit chirurgický kužel, protože se řez hojí a před odstraněním stehů, pokud se samy nerozpustí.

Tipy pro zotavení

  • První noc po operaci zůstaňte poblíž svého štěněte.

  • Vaše štěně může kňučet nebo kňučet, když se zotavuje ze svého postupu. Může to být proto, že jsou trochu dezorientovaní z anestezie nebo to může znamenat bolest. Požádejte o radu svého veterináře.

  • Štěňata mohou někdy pociťovat žaludeční nevolnost jako vedlejší účinek anestezie. Váš veterinář může doporučit pooperační zotavovací dietu. Pravděpodobně budete tuto dietu používat pro prvních několik jídel po operaci, abyste jim pomohli uklidnit žaludek.

  • Podávejte léky, které vám poskytne váš veterinární lékař pro pooperační péči, jak je předepsáno.

  • Váš veterinář může naplánovat pooperační prohlídky několik dní po operaci vašeho mazlíčka, aby sledoval jeho zotavení.

  • Vaše štěně může jít ven den po operaci, ale venčit je na vodítku, dokud se úplně nezotaví a po pooperačních kontrolách mu nebude „vše jasné“.

  • Aby vaše štěně přestalo olizovat a škrábat v místě chirurgického zákroku, možná bude muset nosit chirurgický kužel až 10 dní po operaci.

  • Tuto ránu byste měli pravidelně kontrolovat, abyste se ujistili, že je čistá a dobře se hojí.

  • Zabraňte svému psovi ve skákání tím, že ho budete chodit na vodítku, dokud váš veterinář neřekne, že je to v pořádku. To ochrání jejich stehy a poskytne jim čas na zahojení. Pokud váš veterinář používá nerozpustné stehy, poskytne vám termín vyjmutí stehu, který je obvykle kolem 7 až 10 dnů po zákroku. Psi samci, kteří jsou kastrováni v poněkud vyšším věku a jsou po kastraci příliš aktivní, jsou zvláště náchylní k hematomu šourku.

Kastrace psů a vliv na výživu


Někdy jsou kastrace a kastrace spojeny s přibíráním na váze, což je způsobeno hormonálními změnami, ke kterým poté dochází.

Kastrovaný nebo kastrovaný pes potřebuje v průměru o 30 procent méně kalorií. Pravidelným cvičením můžete svému psovi pomoci zůstat fit a případně změnit množství krmiva, které krmíte. Promluvte si se svým veterinářem o konkrétním doporučení pro vašeho psa.

Zpět do obchodu