Jak udržet kočičí zuby čisté

Nejlepší způsob, jak udržet zuby vaší kočky čisté, je pravidelně čistit zuby. Vzhledem k tomu, že to není vždy proveditelné, zubní kočičí pamlsky, speciální jídlo, žvýkací hračky a další alternativy mohou pomoci.

Udržování zdraví zubů vaší kočky je důležité. Přemýšlejte o jejich orálním zdraví jako o bráně k celkovému zdraví těla. Zubní problémy mohou být bolestivé a mohou vést k dalším onemocněním, pokud se neléčí.

Proto je důležité zavést zubní rutinu brzy a držet se jí. Vašemu kocourovi se to zpočátku nemusí líbit, ale se spoustou praxe a pozitivního posilování se to pravděpodobně naučí přijmout. Navíc nabízí další příležitost k vytvoření pouta s vaší kočkou.

Jak čistit kočičí zuby

Nejlepší způsob, jak vyčistit zuby kočky, je čištění zubů. Požádejte svého veterináře, aby vám ukázal, jak to udělat, a doporučení týkající se zubních kartáčků a zubní pasty pro kočky.

Jak čistit kočičí zuby

Jakmile máte kartáček a zubní pastu pro kočky, je na čase, aby si vaše kočka na tuto myšlenku zvykla. Vyberte si čas, kterého se můžete držet každý den, aby se stal přirozenou součástí jejich každodenní rutiny. Nejlepší je čas, kdy jste oba uvolnění a pohodlní.

 • Začněte tím, že si na prst nanesete kousek kočičí zubní pasty a nabídnete jim ji k lízání. Udělejte to několik dní, aby si zvykli na chuť a strukturu.
 • Jakmile mají několik dní na vyzkoušení zubní pasty samotné, je čas zavést kartáček.
 • Držte kočku zády k vám, když začnete, protože se bude snažit couvnout.
 • Jemně odtáhněte rty kočky a jen se dotkněte zubů zubním kartáčkem. Pak se zastavte a nabídněte odměnu. Opakujte několik dní, dokud nebudou pohodlné.
 • Jakmile se vaše kočka cítí pohodlně, můžete si ji začít čistit. Aplikujte štětiny na zuby a pokuste se vyčistit povrch zubu mírně pod linií dásně, aniž byste si přímo čistili dásně.

Nezapomeňte udržovat kartáčování krátké a pozitivní tím, že si uděláte přestávky a nabídnete odměny.

Alternativy a doplňky k čištění zubů kočky

I když je čištění zubů ideální pro péči o zuby vaší kočky, existují věci, které můžete dělat místo kartáčování nebo jako jeho doplněk. Váš veterinární lékař vám může pomoci určit, které možnosti jsou pro vaši kočku nejlepší. Mezi tyto možnosti patří:

 • Zubní kočky léčí, které pomáhají odstranit plak a osvěžit dech
 • Zubní žvýkací hračky
 • Perorální gel

Většina veterinářů nabízí také služby čištění zubů. Je dobré naplánovat čištění a prohlídku před zahájením nové rutiny péče o zuby, abyste se ujistili, že vaše kočka nemá zánět dásní nebo onemocnění dásní.

Vzhledem k tomu, že více než polovina zubu je pod linií dásní, veterináři dávají zvířata pod anestezii, aby provedli zubní čištění. Ošetřovatelé a další, kteří nabízejí čištění zubů, nepoužívají anestezii, a proto nemohou provádět důkladné čištění.

Význam zdraví zubů koček

Kočičí zuby se příliš neliší od našich. Stejně jako naše, jejich zuby hromadí plak, a pokud nejsou odstraněny, mohou se proměnit v zubní kámen. V průběhu času to může vést k zánětu dásní, periodontálním (dásním) onemocnění a dokonce ke ztrátě zubů.

Špatné zubní zdraví koček může také vést k srdečním problémům, problémům s ledvinami a dalším, protože jejich ústní a celkové zdraví jsou úzce propojeny.

Následující příznaky mohou být příznakem zubního onemocnění:

 • Zápach z úst
 • Červené, zanícené dásně
 • Žlutý nebo hnědý zubní kámen na zubech
 • Slintání
 • Žvýkání na jedné straně úst
 • Snížená chuť k jídlu a ztráta hmotnosti

Některý z výše uvedených příznaků vyžaduje výlet k veterináři. Udělají úplné vyšetření, aby zjistili, zda je příčinou zubní onemocnění, a mohou doporučit úpravy rutiny zubního zdraví vaší kočky, aby se zlepšilo zdraví ústní dutiny.

Bohužel, i při pečlivém čištění zubů a péči o zuby, asi 20 až 60 procent koček zažije resorpci zubů. Jedná se o stav, kdy dentin eroduje a může mít za následek ztrátu jednoho nebo více zubů. Vědci ještě plně nechápou příčinu, ale promluvte si se svým veterinářem o jakýchkoli obavách týkajících se zubního zdraví vaší kočky.

Zpět do obchodu