Elektronické tréninkové obojky: mýty a fakta

Elektronické výcvikové obojky někteří lidé milují a jiní nenávidí. Není mnoho lidí, kteří by měli neutrální názor a stáli někde „mezi“. Kolem elektronických obojků je spousta jedné věci – mýtů. Každý, kdo o tématu alespoň trochu ví, má na danou problematiku mnoho názorů. Ale jen malá část z nich je založena na osobní zkušenosti nebo faktech. Proto v tomto textu uvádíme 6 vybraných mýtů o elektronických výcvikových obojcích.

Mýtus č. 1: „Elektronické obojky jsou nebezpečné“

Mýtus číslo 1 mezi majiteli psů je obava, že elektronické obojky pro psy jsou nebezpečné. Věřte nám, že tyto obavy nejsou na místě. Vycházejí z pouhé neznalosti. Obojek je napájen pouze 3-9V baterií. Pulz, který pes cítí, je daleko slabší než intenzita pulzu, která napájí například elektrické ohradníky pro dobytek. Impulz elektronického obojku pro psa je bezbolestné, i když trochu nepříjemné brnění. Obojky mohou být nebezpečné, pokud je majitel nepoužívá podle návodu.

Mýtus č. 2: „Použití obojku změní osobnost psa“

Mnoho kritiků elektronických obojků tvrdí, že jejich použití mění osobnost psa. Ale to není tak docela pravda. Vždy záleží na konkrétním majiteli, jak se ke svému psovi chová. Elektronický obojek je nástroj, který může majitel zneužít a při jeho zneužití je jasně vidět. Stejně tak můžete změnit povahu psa, když ho nemilosrdně zbijete. Druhý argument o tom, že elektronický obojek mění povahu psa, je ten, že je pro psa naprosto nepřirozený. S takovým argumentem bychom ale vůbec neměli pracovat. Pro psa je celý svět lidí nepřirozený, a přesto s námi žije spokojeně.

Mýtus č. 3: „Používání elektronického obojku je kruté“

Tento předpoklad je založen na myšlence, že elektronický obojek bolí. Jeho použití je nepříjemné, ale rozhodně psovi neublíží tolik, jako plácnutí rukou nebo pásem. Je důležité si uvědomit, že pokud psa trestáme v nevhodnou dobu, je jakýkoli trest krutý. Elektronický obojek může naopak zneužívání zabránit. Představte si situaci, kdy pes neuposlechne příkazu majitele. To se dříve nebo později stane každému psovi. Pes uteče a po nějaké době se vrátí. Co budeš dělat? Potrestáš ho, až se k tobě vrátí? V takovém případě si pes bude myslet, že je trestán za návrat, nikoli za neuposlechnutí. Elektronický obojek tento problém odstraňuje. Pomocí vysílačky, která obojek ovládá, je komunikace se psem okamžitá. Díky tomu je výcvik psa rychlejší a snadnější.

Mýtus č. 4: „Elektronické obojky jsou pro psy bolestivé“

Tento mýtus vyplývá čistě z neznalosti elektronických obojků. Moderní elektronické obojky lze nastavit na více nastavení intenzity pulzu. To znamená, že můžete najít ideální úroveň stimulace pro vašeho psa. Před nákupem elektronického obojku je nutné vybrat ten správný. Pro malá plemena je vhodný jiný typ obojku než pro velká plemena. 

Mýtus č. 5: "Pouze líní mistři kupují elektronické obojky"

No, je to jeden způsob, jak se na to dívat. Ale v tomto případě můžete vidět i pozitivní stránku věci. Pořízení elektronického obojku je opravdu pro líné majitele, kteří nechtějí, aby jim výcvik psa trval měsíce. Použitím elektronického obojku zabere výcvik mnohem méně času, bude efektivnější a jednodušší. Pokud je výcvik s elektronickým obojkem jednodušší a rychlejší pro obě strany, pro pána i psa, proč toho nevyužít.

Mýtus 6: „Elektronické obojky jsou poslední možností“

Někteří chovatelé odkládají používání elektronických obojků jako poslední možnost. Elektronické obojky lze použít pro štěňata od 4 měsíců věku. Jsou ideální volbou, jak naučit psa základním povelům. Elektronické obojky lze pravidelně používat i pro malá plemena. Ve skutečnosti, když se používají správně, mohou pomoci vybudovat skvělý vztah mezi majitelem a psem.

Jak vidíte, o používání elektronických výcvikových obojků koluje spousta mýtů. Ale to jsou opravdu mýty, které se nezakládají na realitě. Postupem času se povědomí o používání takových zařízení zlepšuje. Zastánců elektronických obojků přibývá, odpůrců naopak ubývá.

Zpět do obchodu