15 zábavných faktů o psech

Pro majitele psů jsou jejich psi nejvěrnějšími společníky, takže o nich přirozeně chceme vědět co nejvíce.

Za tímto účelem jsme sestavili seznam 15 zábavných a zajímavých faktů o psech, které by vás mohly překvapit.

Od toho, proč jsou psí nosy mokré, až po to, jaké plemeno psa může porazit geparda v závodě, připravte se na některé úžasné psí fakty.

Zábavná fakta o psech

1. Psí nosy jsou mokré, aby jim pomohly absorbovat chemikálie

Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou psí nosy téměř vždy mokré? Je to proto, že jim to pomáhá absorbovat pachové chemikálie. Psí nosy vylučují speciální hlen, který pomáhá absorbovat tyto chemikálie, v tomto okamžiku si psi olizují nosy, aby je ochutnali, což jim pomáhá porozumět vůni.

2. Newfoundlands jsou úžasní plavčíci

Newfoundlandští psi jsou dokonalí psí plavčíci, protože mají voděodolné kabáty a pavučinové nohy. Mohou také plavat na neobvykle dlouhé vzdálenosti, a to i při vytahování potenciální topící se oběti do bezpečí.

To dává smysl, protože Newfoundlands byli kdysi chováni jako pracovní psi pro rybáře a spoléhali se na záchranu lidí před utopením. Výsledkem je, že dnes mnoho majitelů Newfoundlandu má svého psa, který se je snaží "zachránit", zatímco se prostě jdou koupat do bazénu nebo jezera.

Novofundlandští jsou stěží jediní psi, kteří si užívají pobyt ve vodě a kolem vody. Mezi další vodní psy patří labradorský retrívr, standardní pudl, anglický setr a vzácný, ale milovaný americký vodní španěl.

3. Psi mohou vidět některé barvy

Mnoho lidí věří, že psi jsou barvoslepí, ale to není pravda. Ačkoli široké spektrum barev, které si lidé užívají, jde daleko za to, co může pes vidět, vidí určité barvy.

V případě psů obsahují jejich sítnice pouze typy kuželů v sítnici, které jsou zodpovědné za vidění modré a žluté barvy. Neciťte se však kvůli svému psovi příliš špatně.

Ačkoli rozsah barev, které mohou vidět, je omezený, psi mají výhodu nad lidmi, pokud jde o to, kolik tyčinek mají v sítnici. To znamená, že jsou mnohem zběhlejší než my v tom, jak vidět v temných podmínkách.

4. Psi jsou buď praví nebo leví tlapky

Tohle vás možná překvapí. Podle nedávné studie mohou být psi praví nebo leví tlapky, stejně jako lidé. Tato studie testovala 17 901 psů tím, že jim dala úkol získat jídlo, který se skládal z pamlsku nebo kusu krmiva pro psy umístěného v tubě. Pes by pak byl pozorován, když se natáhl tlapkou, aby ho vytáhl.

Tato studie uvádí, že 74 procent psů jasně preferuje používání jedné tlapky před druhou a zbývajících 26 procent zřejmě používá obě tlapky stejně. Dále, mezi psy, kteří se zdáli mít přednost, bylo 58,3% psů praváky, zatímco 41,7% bylo leváků.

Pokud jde o lidi, přibližně 90 procent jsou praváci, přičemž 10 procent je levák a nepatrné 1 procento je obouruké.

5. Pach bloodhounda může být použit jako důkaz u soudu

Jak je to s některými zajímavými informacemi o plemenech psů? Čich trénovaného bloodhounda je tak přesný, že může být připuštěn jako důkaz u soudu. Možná je to proto, že Bloodhounds mohou sledovat stopy staré více než 300 hodin a mohou zůstat na pachové stezce více než 130 mil.

6. Psi mají jedinečný způsob pocení

Psi regulují své tělesné teplo dýcháním. V horkém dni nebo po osvěžující hře aportování, dýchání a možná ležení ve stínu pomáhá vašemu psovi chvilku vychladnout.

Psi se také potí, jen ne tak, jak to dělají lidé. Zatímco vy nikdy nebudete muset psovi pomáhat setřít pot z čela, psi se potí přes tlapky.

Čtete správně; Psi mají merokrinní a apokrinní žlázy. Merokrinní žlázy, které se nacházejí v polštářcích tlapky psů, jsou zodpovědné za aktivaci potu, který pomáhá vašemu psovi zůstat v pohodě v horkých dnech nebo během fyzické námahy. I když jsou apokrinní žlázy technicky považovány za potní žlázy, uvolňují feromony a dávají každému psovi jedinečnou vůni, aby je ostatní psi mohli identifikovat.

7. Basenji psi neštěkají, yodel

Pokud jste si mysleli, že štěkají všichni psi, možná vás překvapí, že to bude jinak. Basenjové neštěkají, ale místo toho jsou známí tím, že yodelují, kňučí a dokonce občas vypustí křik jako prostředek komunikace. Jejich vlastnosti bez štěkání jim vynesly přezdívku: "Africký pes bez štěkání".

8. Greyhound by mohl porazit geparda v dlouhém závodě

Věděli jste, že chrti jsou bleskurychlí, ale věděli jste, že chrt může porazit geparda v závodě? Chrti jsou vynikajícími běžci na dlouhé vzdálenosti, kteří mohou udržet rychlost 35 mil za hodinu až 7 mil.

Gepardi jsou neuvěřitelně rychlí, ale mohou udržet svou rychlost jen na 200 až 300 yardů. I kdyby se rozběhli, geparda by brzy překonal chrt.

9. Psi mají silný pocit pachu

Už jsme se zabývali Bloodhoundy a jejich neuvěřitelným čichem, ale i váš průměrný pes dokáže zachytit pachy, které lidé nemohou. Studie ukázaly, že psi mají v nose asi 300 milionů čichových receptorů, zatímco lidé jen asi 6 milionů.

Jako by to nebylo dost působivé, psi mají také sekundární systém umístěný v mozku pro zachycení vůní známý jako čichový systém příslušenství. Tento systém zachycuje feromony, což jsou chemické látky produkované zvířaty, které ovlivňují a ovlivňují chování jiných zvířat.

10. Otisk psího nosu je jedinečný

Zde je podivný fakt - otisk nosu každého psa je jedinečný pouze pro ně, stejně jako otisky prstů jsou jedinečné pro lidi.

11. 30% dalmatinů je hluchých na jedno ucho

V průměru asi 30 procent dalmatinů je hluchých na jedno ucho a 5 procent je hluchých na obě.

To je způsobeno něčím, co se nazývá extrémní strakatý gen, který je zodpovědný za jejich bílý plášť a modré oči (u některých z nich). Dalmatini s většími tmavými skvrnami jsou méně náchylní k hluchosti.

12. Proč psi kopou dozadu poté, co "dělají své podnikání"

Kope váš pes dozadu poté, co se ulevilo? Mnoho lidí předpokládá, že je to způsob, jakým jejich pes pokrývá své výkaly trávou, špínou, pískem, štěrkem nebo čímkoli jiným, na čem stojí.

Není tomu tak; Psi to dělají, aby označili své území. Pamatujete si, jak jsme dříve zmínili, že psi mají v polštářcích tlapky apokrinní žlázy, které uvolňují feromony? To je jeden ze způsobů, jak je používají.

Zatímco psi často močí, aby označili své území, "škrábací chování", což je kopání dozadu, které dělají po faktu, je ještě dlouhodobější způsob, jak nechat svůj pach za sebou. Berte to jako způsob, jakým váš pes napíše "Byl jsem tady" a pak přidá vykřičník.

13. Chow Chows & Shar-Peis mají černé jazyky

Chow Chow a Shar-pei jsou jediná dvě plemena psů s plně černým jazykem. Ještě zajímavější je, že nevíme, proč byla tato vlastnost chována u těchto psů.

14. Psi mají tři oční víčka

Mnoho majitelů psů si není vědomo tohoto zajímavého psího faktu, ale věděli jste, že váš čtyřnohý přítel má tři oční víčka? Podívejte se zblízka.

Mají horní a dolní víčka, ale mají také třetí víčko pod těmi, které jsou známé jako nictitační membrána. Tato membrána slouží mnoha funkcím, včetně čištění rohovky od všech částic nebo nečistot, produkce slz a působí jako lymfatická uzlina v boji proti potenciálním infekcím.

15. Psi se zabývají obětavými skutky laskavosti

V neposlední řadě je to zábavný psí fakt, který jste pravděpodobně již tušili. Podle studií jsou psi jedním z mála zvířat, která budou dělat věci pro ostatní, i když vědí, že z toho nebudou mít osobní prospěch. Není divu, že lidé a psi mají tak úžasné pouto.

Zpět do obchodu